Utkání Jančovka versus Budchess club

Šachově decentní prostředí restaurace U Jančů

Kapitán domácích určuje sestavu pro další kolo.

Nová posila Budchess týmu - Ještěr

Vážení přátelé tahu,

v minulých dnech nastoupila naše šachová sešlost k historicky první týmové bitvě. Pan Pařízek na serii jednání dohodl utkání s Jančovkou, jejíž vyslanci se občas napajejí i v místnostech přiléhajících k našemu šachovému salonku. Utkání se konalo ve čtvrtek 5.června 2008 od 17 hodin. Bohužel mu předcházel nepěkný incident, při kterém jsme byli pinklem vyhozeni ze zahrady se slovy, že blokujeme místo návštěvníkům, kteří sem přišli kvůli grilování. Napříště tedy není jasné, kde budeme hrávat naše turnaje. Zatím čekáme na oficiální vyjádření podnájemce podniku, jakmile se ho dočkáme budete o všem informováni. Před utkáním byl náš tým vybaven slušivými dresy, které zajistil pan Pařízek v počtu osmi kusů. Dresy obdrželi Laďa,Tonda, Docent, Zdenál, E, Bivoj, Punkva a sám iniciátor této akce pan Pařízek. Další zájemci o dresy budou vybaveni Bivojem, který uvedl, že je zajistí v dostatečném počtu. Máte se tedy na co těšit. 

V počtu desíti hráčů jsme očekávali hosty z Jančovky. Bohužel se dostavili pouze tři a to kapitán Pavel Rusňák a nám už dobře známí  Luboš a Mira (Mezihorák), kteří velmi dobře hráli na květnovém turnaji Bud-serie. Po akademické čtvrthodině bylo dohodnuto, že Jančovka bude posílena o pana Pařízka a proti ní nastoupí dva týmy Budchess Clubu:  "A" ve složení Slámič, Tonda, Laďa a Docent a "B", za který hráli Polis, Punkva, Vítek a E. Naše juniorské naděje Ještěr, Mira a Hubek buď odmítli hrát (Ještěr) nebo přišli pozdě (Mira a Hubek). Je to škoda, protože speciálně pro ně je rezorvován v týmu příslušný počet míst, přičemž renomovaní hráči jako Tonda, Laďa, Polis a další byli připraveni zasednout na lavičku náhradníků. Rovněž odmítl nastupit GBM Moudrý, což je na jednu stranu dobře, protože to by Jančovku psychicky zcela zlomilo.  V prvním utkání nastoupil Budchess Club "A" proti Jančovce a zvítězil 3,5 : 0,5  , když jedinou remízu získal pro Jančovku na první šachovnici hostující pan Pařízek v souboji s mistrem remíz Slámičem. Ve druhém utkání nastoupil proti Jančovce náš "B " - tým a dokázal zvítězit 3 : 1. Bod pro Jančovku zajistil na první šacovnici pan Pařízek výhrou nad Polisem. Turnaj uzavřel bratrovražedný boj,  při kterém naše týmy remizovaly 2 : 2. Konečným vítězem se tedy stal Budchess Club "A" o skore před Budchess Club "B" a hosty z Jančovky. První utkání Budvarka - Jančovka tedy skončilo výsledkem 6,5 : 1,5. V průběhu utkání se opožděně dostavili ještě dva hráči Jančovky (Jiří Šušák a neindetifikovaný hráč), kteří se pak zapojili do následujících přátelských partií. Akce se tedy vydařila a zároveň byla dohodnuta odveta na středu 18.června v 17 hodin na Jančovce. 

Výsledky: 

1.kolo

Bud Chess Club "A"

3 ½ - ½

Jančovka

Slámič

½ - ½

Pařízek

Tonda

1 - 0

Pavel Rusňák

Laďa

1 - 0

Luboš

Docent

1 - 0

Mira Mezihorák

2.kolo

Jančovka

1 - 3

Bud Chess Club "B"

Pařízek

1 - 0

Polis

Pavel Rusňák

0 - 1

Punkva

Luboš

0 - 1

Vítek

Mira Mezihorák

0 - 1

E

3.kolo

Bud Chess Club "B"

2 - 2

Bud Chess Club "A"

Polis

0 -  1

Slámič

Punkva

1 – 0

Tonda

Vítek

0 – 1

Laďa

E

1 – 0

Docent

 Závěrečná tabulka turnaje 

1.    Budchess Club „A“      2   1   1   0       5,5 : 2,5    4 b

2.    Budchess Club „B“      2   1   1   0       5    : 3       4 b

3.    Jančovka                     2   0   0   2       1,5 : 6,5    0 b

 Výsledek utkání

           

 

1.kolo

2.kolo

Celkem

Budvarka

3 ½

3

6 ½

Jančovka

½

1

1 ½

           

A nyní k odvetě. Již na první pohled bylo vidět, že pro Jančův hostinec je odvetné utkání událostí nejméně měsíce. Přivítala nás slavnostně vyzdobená Jančovka s čerstvě dezinfikovanými záchodky, přičemž Jančováci dokonce vyrobili plakát, který zval na toto utkání! Máme se od našich hostitelů čemu přiučit (přičemž je třeba dodat, že na Jančovce je i na toaletách lepší prostředí než v hracím salonku Bud Clubu; ovšem během utkání byl v lokále spatřen i samotný podnájemce pivnice, tekže je možné, že se přišel inspirovat, ale snad ne v ceně, neboť Plzeň stála 27 Kč!).  U stolu štamgastů sedělo pod vedením svého kapitána Pavla Rusňáka za naprostého soustředění připraveno ne méně než devět (!!!) hráčů, mezi nimi dokonce borec takového kalibru, jako je Laďa Dufek, známý tím, že mistrně ovládá většinu známých stolních her. Zato Budchess klub se dostavil k odvetnému utkání početně velmi oslaben. Nepřišli pracovně zaneprázdnění Slámič a Polis, v rekonvalescenci se nacházející pan Pařízek či rekreaci si užívající Tonda a Vítek. Bohužel naše juniorské naděje opět nenalezly odvahu postavit se Jančovákům. A ani GBM Moudrý nevyužil nabízeného odvozu taxíkem, což je ovšem pochopitelné, protože s vyjímkou sanitárních dnů, kdy bývá dvakrát za rok  "Na špici" , nebyl v posledních 30-ti letech spatřen jinde než ve svém rodném lokále. K odvetě se tedy od nás dostavilo žalostných pět hráčů: Laďa, Punkva, Docent, E. a nováček týmových klání Zdenál. Až v průběhu druhého kola přišel jeden z našich juniorů Ještěr a po delším přemlouvání nastoupil na šesté šachovnici. Utkání se hrálo na čtyři kola, přičemž první dvě byla odehrána na pěti šachovnicích, zatímco zbývající dvě na šesti šachovnicích (po příchodu Ještěra). Na soupisku jsme se napsali podle abecedy, tedy v pořadí Docent, E, Laďa, Punkva a Zdenál. Na šestou šachovnici pak přibyl Ještěr. Jančováci, jako domácí, měli privlegium k našim hráčům připsat libovolně svá esa, ovšem  tak, aby nikdo s nikým nehrál dvakrát. A kapitán Jančovky Pavel Rusňák toho takticky náležitě využil.

 Již v prvním kole bylo vidět, že Jančováci jsou skvěle připraveni. Měli jsme co dělat, abychom dosáhli výsledku 3 : 2. Naší velkou výhodou přitom bylo že soupeři, až na výjimku Luboše, neumějí dobře hospodařit s časem a hrají bleskovým tempem (asi jako Bivoj), takže na tahy spotřebují maximálně 5 minut (hrálo se na obvyklých 20 minut), čímž se logicky zvyšuje možnost přehlédnutí. Ve druhém kole jsme zabojovali lépe, přestože Jančováci po těsném výsledku z prvního kola vycítili šanci a své hlavní opory Luboše a Laďu Dufka vůbec nestřídali. Podařilo se nám vyhrát 4 : 1 a pochvalu zaslouží zejména Zdenál, který udolal Laďu Dufka. Třetí kolo se již hrálo na šesti šachovnicích a bylo nejvyrovnanější ze všech neboť skončilo remízou 3 : 3. Stav po třech kolech byl poměrně těsný 10 : 6. V posledním kole jsme očekávali závěrečný nápor Jančováků. Jejich kapitán Pavel Rusňák postupoval velmi ostře a  nasadil své nejlepší hráče do přímé konfrontace s bodově stejně kvalitními soupeři. Z této konfrontace jsme vyšli vítězně. Asi to bylo způsobeno i tím, že naši soupeři začali s konzumací podpůrného nápoje mnohem dříve než my. Svou první výhru v mistrovském utkání zaznamenal Ještěr, kterému soupeř během partie třikrát vzdal (vždy byl přemluven, aby pokračoval, že je to předčasné, protože nic nehrozí) a ještě prohrál na čas byvše navíc v materiální nevýhodě . Ještěr dokázal mistrovsky spacifikovat všechny útoky soupeře, který měl po většinu partie výhodu dámy navíc, a zaslouží si velkou pochvalu. Gratulujeme k prvnímu velkému úspěchu a věříme, že to povzbudí i ostatní naše juniorské naděje!  V tuhé bitvě uspěli i ostatní naši hráči, takže jsme v posledním kole vyhráli 6 : 0 a v celém utkání pak 16 : 6. Ale pozor, abychom nepropadli pocitu sebeuspokojení. Naše vystoupení sice bylo úspěšné, ale výsledek vypadá lépe, než byl skutečný průběh utkání. Dostavili jsme se v malém počtu. Navíc v klubových dresech nastoupili pouze 2 hráči, přestože dres obdrželi všichni kromě Ještěra! Více týmového ducha pánové! Po skončení oficiální části bylo odehráno několik přátelských partií, se soumrakem se hráči rozešli do svých domovů, kde byli jistě náležitě uvítáni.

 Výsledky:

 

1.kolo

Jančovka

2 - 3

Budvarka

Jenda H.

0 - 1

Docent

Mira Sedlář

0 - 1

E.

Laďa Dufek

1 - 0

Laďa

Mira Mezihorák

0 - 1

Punkva

Luboš

1 - 0

Zdenál

2.kolo

Jančovka

1 - 4

Budvarka

Luboš

1 - 0

Docent

Svaťa

0 - 1

E.

Pavel Rusňák

0 - 1

Laďa

Jenda H.

0 - 1

Punkva

Laďa Dufek

0 - 1

Zdenál

3.kolo

Jančovka

3 - 3

Budvarka

Laďa Dufek

1 - 0

Docent

Jenda H.

0 - 1

E.

Mira Sedlář

0 - 1

Laďa

Luboš

1 - 0

Punkva

Svaťa

0 - 1

Zdenál

Mira Mezihorák

1 - 0

Ještěr

4.kolo

Jančovka

0 - 6

Budvarka

Jenda M.

0 - 1

Docent

Luboš

0 - 1

E.

Mira Mezihorák

0 - 1

Laďa

Laďa Dufek

0 - 1

Punkva

Jenda H.

0 - 1

Zdenál

Mira Sedlář

0 - 1

Ještěr

 Výsledek utkání

 

1.kolo

2.kolo

3.kolo

4.kolo

Celkem

Jančovka

2

1

3

0

6

Budvarka

3

4

3

6

16

Přesné datum dalšího utkání zatím nebylo dohodnuto (odehraje se pravděpodobně v září a bude stanoveno dohodou kapitánů Pavla Rusňáka a pana Pařízka) , ale zdá se, že Jančováci už ztratili ostych a půjdou do dalších zápasů "prsama". Jako ryzí amatéři si zasluhují náš plný respekt! Jejich výkonnost půjde jistě prudce nahoru a naši reprezentanti (bude na místě nasazovat proti nim sestavu složenou rovněž až na výjimky z amaterských a juniorských hráčů a hráček) si  budou muset dát velký pozor! 

Tahu Zdar!

E.