70. Budchess cup 25.7.2009

Vážení přátelé tahu,

poslední červencový víkend (25.7.) se ve výletní restauraci na Kameňáku uskutečnil jubilejní 70.turnaj BudChess série.  Přestože tentokrát chyběl devatenáctinásobný vítěz šachové soutěže a vedoucí hráč 6.ročníku BudChess série pan Šebesta a multinásobný vítěz hlavní soutěže Bivoj (byvše v závěrečné fázi příprav na boj s Aronianem), účast byla velmi kvalitní a početná. V první řadě jsme po dvou letech mezi námi rádi přivítali Vítka, jednoho ze zakladatelů BudChess série. Doufejme , že se objeví častěji, aniž bychom ho museli lákat hesly typu: „Šachový turnaj, jitrnice zdarma“. Ze Ždánic tentokrát přijeli pouze Libor a Laďa K., doprovázeni J.Španělem. Radek nemohl, neboť byl pracovně zaneprázdněn. Na turnaj znovu po 4 měsících přijel i Roman, tentokrát i se svým synem Jakub (stal se 54.hráčem, který hrál v našich turnajích), jenž je nadějným fotbalistou a snad i šachistou (jen, aby pak nehrál za Šardice). Rovněž jsme podruhé přivítali juniorskou naději BudChess série Hubka. Ostatní účastníci byli pravidelně docházející frekventanti BudChess série. Celkový počet účastníků dosáhl úctyhodného počtu 17.  Bohužel na Kameňáku se netočí výhradní podpůrný nápoj BudChess série B12, nýbrž věhlasný a léčivý Prazdroj, což se mnohým hráčům nelíbilo, neboť tak nemohli podat svůj obvyklý výkon, který většinou přímo závisí na dobře známé kvalitě B12. V tomto ohledu bohužel není v silách organizačního vedení BudChess série zajistit v Plzni, aby alespoň jednu várku vyrobili v budějovické  kvalitě.

Hned v prvním kole došlo k překvapení, když Vítek porazil letos ve skvělé formě hrajícího Ivana Pařízka. Rovněž ve druhém kole se ozývaly vzrušené hlasy poté, co Slámič přijal od Ladě Š. oběť dámy. V boji favoritů remizoval Roman s Liborem. Po dvou kolech tak byli bez ztráty pouze Slámič, Kozák a E. Po třetím kole už zůstal na čele pouze Kozák, který jediný dokázal udržet čisté konto, za ním byl Roman s 2,5 b (porazil Slámiče) a následovala pětice hráčů s 2 b (Laďa Š., Slámič, E., Laďa K. a Broňa). V následujícím kole v souboji vedoucí dvojice přehrál Roman Kozáka a ujal se vedení. Laďa Š daroval další partii, tentokrát mě, čímž bylo upraveno skóre vzájemných zápasů na pro mne vcelku lichotivých 9:1, a prohlásil, že končí kariéru , protože takové chyby prostě dělat nemůže a navíc ještě s Ervínem. Broňa a Slámič se rozešli smírně, zatímco Laďa K. a Libor své partie vyhráli, stejně jako Tonda a Vítek. Na čela tak byl Roman o půl bodu před trojicí Kozák, E. a Laďa K. Bez bodu už nebyl nikdo a mezi 9.a posledním byl rozdíl pouhý bod. V pátém kole vedoucí dvojice vyhrála: Roman přehrál mně (E.), zatímco Kozák porazil Libora. Laďa K. podlehl Slámičovi stejně jako Broňa Tondovi. Tato výhra Tondu nabudila, takže vletěl na Kozáka jako kobylky na úrodu. Za chvilku měl věž navíc a vyhranou pozici. Dožadoval se, aby  Kozák uznal svoji porážku a oba mohli volně rozprávět na různá témata. Leč Kozák byl jiného názoru a dal Tondovi, který ztratil zájem o hru, mat. Laďa Š. porazil vedoucího hráče soutěže Romana a před posledním kolem se vrátil do boje o vítězství. Laďa K. překvapivě remizoval s J.Španělem a Ivan Pařízek učebnicově vyškolil Broňu. Před posledním kolem vedl Kozák s 5 b, před Romanem 4,5 b a dvojicí E. a Laďa Š s 4 b. V posledním kole se utkal Kozák s Laďou Š. a podlehl mu. Protože zároveň Roman porazil Ivana Pařízka, stal se celkovým vítězem 70.turnaje BudChess série. Za ním se umístila trojice hráčů s 5 b, přičemž pomocná kriteria určila pořadí Kozák, Laďa Š. a E. Následovali Slámič a Tonda se 4,5 b před J.Španělem, který se se 4 b byl vyhlášen nejlepším ždánickým hráčem (přičemž prý ve Ždánicích nikdy nebyl). Kompletní pořadí je uvedeno v následující tabulce.

17.

Dá se říct, že z hlediska dosažené performance proti aktuálnímu BELO se turnaj povedl první sedmičce hráčů , nejvíce ovšem J.Španělovi , který se přiblížil svému rekordnímu výkonu z jeho premiérového turnaje v lednu 2008. Spokojeni mohou být i Punkva a Hubek, kteří svým výkonem překonali svoji aktuální papírovou úroveň, Hubek v osobním rekordu. Výborně hrál i Jakub, který je po Marečkovi dalším superjuniorským účastníkem BudChess série, přestože to zatím na bod ze hry nestačilo.

V hlavním turnaji při neúčasti Bivoje zvítězil přední kritik Plzně a bývalý řetězový vítěz této soutěže Punkva s 11 b (+2=2-3;p8) před Ivanem Pařízkem s 10,5 b(+3=1-3;p8) a Tondou, dalším bývalým králem hlavního turnaje s 10,5 b(+4=1-2;6). Punkva a Tonda přitom v minulosti doslova ovládali hlavní turnaj, takže jsme tehdy vážně zvažovali přejmenování na Punkva & Tonda Show. Vždyť z prvních 41 turnajů vyhráli dohromady 22x. Pak však přišel Bivoj a svými 23 výhrami během dva a půl roku zcela přepsal listinu rekordů. Punkva na své další vítězství čekal 951 den a Tonda se už přehoupl přes 1000 dnů od svého posledního triumfu.

Turnaj v bleskové hře se tentokrát nekonal, neboť na Kameňáku se chystalo vystoupení chvalně známé country skupiny Návrat, jejíž slavný bubeník Pavel Začal doprovázel závěrečné slavnostní vyhlašování výsledků  našeho turnaje svým virtuózním bubnováním.

Pořadí v čele BudChess série se ani při neúčasti pana Šebesty příliš nezměnilo, pouze Kozák se vrátil  na přední pozice.

Pořadí 6.ročníku BudChess série po 7.turnaji z 12 (5 započteno)