69.Budchess cup 27.6.2009

Vážení přátelé tahu,

V sobotu 27.června se za solidní účasti 14 šachistů uskutečnil již 69.turnaj Budchess série. Pole borců se proti výjezdnímu turnaji podstatně změnilo, neboť se dostavili šachově vyhladovělí špičkoví hráči BudChess série pánové Šebesta, Laďa Š. a Kozák. Po půl roce jsme mezi námi uvítali Václava a Polise, kteří se vždy dokážou postarat o vzruch v šachovém salonku (ovšem každý jiným způsobem). Zbývajících sedm hráčů bylo z řad pravidelných účastníků turnajů, chyběli pouze Laďa a Tonda, kteří dali přednost cyklistice. Počasí bylo velmi příznivé a tak jsme mohli hrát v příjemném prostředí zahrady BudCentra.

Hned v prvním kole došlo k překvapení, když Slámič porazil pana Šebestu a potvrdil tak své kvality z pod Pradědu.  To se to  hraje, když máš před sebou dva měsíce volna… Turnaj byl tentokrát velmi vyrovnaný, o čemž svědčí fakt, že žádný hráč nebyl schopen udržet vedoucí pozici dvě kola po sobě. Mezi druhým a osmým hráčem v závěrečném pořadí byl rozdíl pouhého půl bodu! V posledním kole proti sobě nastoupili dva vedoucí hráči Laďa Š. a Šebesta, který černými zvítězil a získal tak už své 19.turnajové vítězství (při 35 účastech). Laďa Š skončil jako druhý, přičemž měl nejlepší pomocné hodnocení ze skupiny hráčů, kteří získali 4,5 bodu. Na třetím místě skončil obhájce vítězství Slámič před PM Liborem a E. Další trojice dosáhla 4 bodů v pořadí Laďa K., Kozák a Pařízek, přičemž kterýkoli z nich mohl být při trošce štěstí mezi vítěznou trojicí. Zejména Laďa K. se utkal  téměř výhradně se špičkou turnaje a k druhému místu mu chybělo velmi málo. Ostatní hráči již nedosáhli  50 % bodové úrovně.  Výborně hrál v prvních kolech Polis, svůj standard odvedl Radek a méně se dařilo zbývajícím čtyřem hráčům. Výsledky jsou v následující tabulce.

14.

Z hlediska rozdílu performance proti aktuálnímu BELO nejlépe zahráli Slámič (+25) a Laďa K.(+14). Turnaj se vůbec nepovedl Broňovi (-24).  Řada hráčů dosáhla významných jubileí .Ivan Pařízek odehrál 30. a Laďa K. 20.turnaj, navíc Ivan Pařízek a Polis odehráli 200.partii v rámci BudChess série.

V hlavním turnaji opět potvrdil své kvality Bivoj a již po 23.zvítězil, tentokrát před Liborem a Slámičem. Zdá se, že Bivoj je před bojem s úřadujícím mistrem světa v chess960 (nebo-li fischerovy šachy) Aronianem (Mainz, 27.7.2009) ve slušné formě. Při simultánce se ovšem budou hrát šachy klasické.

V doprovodném turnaji v bleskové hře došlo k odvetě za památný souboj na Pradědu. Slámič tentokrát za účasti osmi borců vyhrál před Liborem a E.  a dosáhl tak své již 17.výhry v bleskovkách. Ve všech třech soutěžích tedy vyhráli historicky nejčastější vítězové a zároveň obhájci titulů z posledních dvou let. Holt kvalita je kvalita.

V celkovém pořadí BudChess série je i nadále v čele pan Šebesta,  tentokrát před Liborem a ve skvělé formě hrajícím Ivanem Pařízkem.

Pořadí 6.ročníku BudChess série po 6.turnaji (4 započteny)