56.Budchesscup - 31.5.2008

Zatímco nad šachovnicemi ještě probíhá bitva vzadu vlevo již s Bivojem spokojeně diskutuje vítěz turnaje Milan.

Ještě kvízová otázka pro pravidelné čtenáře: Kdo je ten štíhlý, sympatický, pokuřující, mladý muž v popředí?

V pozadí v zahradní kuchyni nový fanoušek našeho šachového sportu Václav se zalíbením sleduje probíhající turnaj.

Vážení přátelé tahu,

poslední květnový den proběhl v zahradě Bud-clubu letos již pátý turnaj Bud - serie. Přestože chyběli tři nejlepší hráči Bud - serie, pokud vezmeme v úvahu aktuální žebříček BELO (Šebesta, Laďa Š. a Roman), sešla se velmi slušná konkurence 20 hráčů. Dostavili se i tři nováčci, čímž celkový počet hráčů, kteří hráli na našich turnajích dosáhl čísla 40! Dva nováčci (Luboš a Mira Mezihorák) přišli p otestovat naši výkonnost řed našim prvním týmovým vystoupením jako hráči-pozorovatelé z Jančovky a ždáničtí přivezli (kromě znovunalezeného Radka) své nové eso - Martina, který byl již na první pohled mimořádně disponovaný pro hlavní soutěž. Jak jsme se dověděli později, jeho forma byla speciálně laděna proto, aby porazil Bivoje a odvezl tak do Ždánic i trofej z hlavního turnaje, když šachové úspěchy ždáničtí sbírají jako na běžícím páse. Po více než roční přestávce mezi nás opět zavítal Milan, který kdysi jako první externí hráč rozvířil klidné vody našich turnajů. Z dalších nepravidelně hrajících hráčů se za šachovými stolky objevili Docent a Zdenál.

Právě Zdenál byl štikou soutěže. V prvním kole porazil v rodinném souboji navrátilce Milana (!), v druhém vyřídil Punkvu a dostal se do čela soutěže. Jediný, kdo měl rovněž dva body byl Bivoj, ten v třetím kole Zdenála porazil a usadil se na čele soutěže. Poté však Bivoj musel věnovat pozornost i situaci v hlavním turnaji, neboť jeho hlavní soupeř byl velmi nebezpečný, jak na poli šachovém, tak i pivním. Postupem času se tedy začali prosazovat obvyklí favorité - ždáničtí Libor, Laďa K. a obhájce titulu Pavlík a Milan, který po úvodním zaváhání porážel jednoho soupeře za druhým. V konečném účtování byli tři hráči, kteří dosáhli stejného počtu bodů 5,5. O jejich pořadí rozhodly výsledky ze vzájemných utkání a ty měl nejlepší navrátilec Milan, který tak zaznamenal své třetí vítězství. Jako druhý skončil Libor, který jako jediný hráč neprohrál ani jednu partii. Třetí skončil další ždánický hráč Laďa K. Na čtvrtém místě o bod zpět se umístil vítěz minulého turnaje Pavlík. Dalších šest hráčů dosáhlo 4 bodů. Zde muselo rozhodnout pomocné kriterium - Buchholz. Po velmi náročném ručním výpočtu (program toto počítá odlišně) bylo pořadí následovně: Kozák, Bivoj, Pařízek, Laďa, remízový král Slámič a Broňa. Z nich absolutorium patří Bivojovi, který vyrovnal svůj dosud nejlepší výsledek, ovšem za podstatně většího počtu hráčů. Výborně hráli i pan Pařízek a Laďa, který znovu po 13 měsících zaznamenal 4 body. Jeho osmé místo znamenalo, že byl nejlepším hráčem ze zakladatelů Bud-serie.Posledními dvěma hráči s alespoň 50 % úspěšností byli Tonda a nejlepší nováček Martin s 3,5 body. Z dalších hráčů zaslouží zmínku Docent, který po skvělých výsledcích z přípravy odložil své rozhodnutí o ukončení šachové kariéry a dvojice nováčků z Jančovky, která se v hráčském poli rozhodně neztratila. Výborně zahrál i Zdenál, přestože v posledních 5 kolech, kdy měl velmi zdatné soupeře, vyšel bodově naprázdno. Podrobnější výsledky jsou v následující tabulce.

20.

Podle dosažené performance proti dlouhodobé hráčské úrovni se turnaj nejvíce vydařil Docentovi (+22), Bivojovi (+19), Liborovi (+17) , Laďovi (+17), Laďovi K. (+14), Zdenálovi (+13) a Pavlíkovi (+12). Naopak turnaj se herně nevydařil Radkovi (-30), E. (-24) a Kozákovi (-17), kterému ovšem jeho 4 body stačily ke slušnému umístění.

V hlavním turnaji se odehrál ostrý boj. V jeho průběhu Bivoj zjistil, že Martin je o dvě piva před ním a musel napnout všechny síly, aby nepříznivý stav dokázal zvrátit. Nakonec se mu to podařilo v novém rekordu 21 bodů (+3=2-2,p17). Martina (+3=1-3,p15) předstihl o 2,5 bodu. Jako třetí se umístil Milan o dalších 5 bodů zpět. Bivoj zaznamenal již své 13.vítězství a v historických tabulkách předstihl bývalého krále této soutěže Punkvu.

Zaznamenali jsme i dvě jubilea Tonda se účastnil svého 50.turnaje, zatímco Slámič odehrál svoji 300. mistrovskou partii.

V čele 5.ročníku Bud-serie je po 5 turnajích (při třech započtených výsledcích) Libor o bod před Laďou Š. Ovšem rozdíl mezi prvním a šestým je pouhých 5 bodů!!

Pořadí 5.ročníku Bud-serie po 5 turnajích (3 započteny)