52. Budchess cup - 26.1.2008

Važení příznivci tahu,

pátý ročník Bud serie byl zahájen turnajem s rekordní účastí - sešlo se celkem sedmnáct šachistů. Měli jsme tak mírné problémy s hracími místy, neboť šachový salonek Bud clubu není na takové množství hráčů dimenzován, zvláště, když obsluha rezervuje část stolů neznámým lidem. Nakonec jsme obsadili celé tři stoly horní místnosti a část mladých narkomanů, která přišla na svoji pravidelnou dávku poněkud později, si neměla kam sednout. Dokonce i Vajico, když shledal jaká je účast, poněkud utlumil svůj verbální projev, což bylo mezi hráči kvitováno s povděkem.  Z prvních sedmnácti šachistů loňského ročníku Bud serie se dostavilo šestnáct. Chyběl pouze Laďa K., kterého nahradil další člen ždánického klubu, nováček našich turnajů Jaroslav Španěl, Radkův bratr. Stal se už 30. účastníkem našich každoměsíčních sešlostí. Konkurence tedy byla, jak jistě uznáte, excelentní.

Turnaj byl odehrán jako obvykle na sedm hracích kol. Vítězem se stal už po třinácté pan Šebesta, který neztratil ani bod. K této situaci nedochází příliš často, stalo se to teprve po sedmé z 52 případů a pan Šebesta to dokázal již čtvrté (předtím Jožka 5 z 5 v 5.turnaji, Tonda 5 z 5 ve 13.turnaji, E. 6 ze 6 v 23.turnaji, pan Šebesta 7 ze 7 v 35., 43. a 48.turnaji). Klobouk dolů! Jako druhý se umístil Vladimír (hrající pod jménem Laďa Š), který prohrál pouze s vítězem, a třetí Libor, který ztratil body jen s první dvojicí.  V první trojici se tedy umístili tři hlavní favorité, kteří se zbytkem konkurence neztratili ani bod.

Zbytek pole již měl větší odstup, ale rozdíl mezi čtvrtým a desátým byl pouhého půl bodu! O pořadí tedy  rozhodovala další kriteria. Na čtvrtém místě skončil výborně hrající Tonda (který se naposled tak vysoko umístil před bezmála dvěma lety - 26.5.2006). Pátý skončil Broňa a šestý nováček J.Španěl, který si v ostré konkurenci počínal velmi dobře. Na sedmém místě jsem se umístil já (E.), přičemž jsem měl více štěstí než rozumu. Dalším faktem je, že právě trojice na 8.-10.místě(Punkva, Bivoj a Slámič) se stala největší „obětí“ použitého Švýcarského systému. Všichni měli soupeře ze špičky turnaje, ve které se až do posledního kola pohybovali, a pouhý půlbod získaný s jiným soupeřem  by je posunul značně výše. Bohužel při takovém množství hráčů lze jen těžko najít hrací systém, který nemá některé nedostatky. Domnívám se ovšem, že v případě Švýcarského systému klady výrazně převyšují zápory a ke sportu (tedy i k šachu) patří i faktor štěstí. Zbývajících sedm hráčů nedosáhlo 50 % úspěšnosti, přičemž nejméně Kozák měl jistě ty nejvyšší ambice. Ovšem není třeba věšet hlavu, za měsíc je tu nová příležitost.

17.

Poznámka: Docent odehrál z důvodu lichého počtu účastníků o partii méně, protože se do závěrečné dohrávky pauzujících hráčů nekvalifikoval.

Vítězem hlavního turnaje se stal opět suverénně Bivoj s 16,5 b o 3,5 b před Liborem a Vladimírem. Dlouho to vypadalo, že turnaj v bleskové hře odpadne, neboť Bud club byl zcela zaplněn potenciálními příznivci šachu, kteří jen z neznalosti upřednostnili košt pálenek v Bukovanech a nyní se sešli zde. Nakonec se podařilo Broňovi, který cítil mimořádnou příležitost k výhře, sehnat minimální počet čtyř účastníků a akci organizačně zaštítit. Umožnil tak další (již devátý) triumf králi bleskovek Slámičovi a sám se musel spokojit s druhým místem před třetím Bivojem. Nová sezona tedy byla zahájena ve všech třech soutěžích výhrami obhájců vítězství ze čtvrtého ročníku, kteří tak potvrdili, že jejich úspěchy nejsou v žádném případě minulostí.

Ani mimořádný výsledek pana Šebesty nezabránil změně v čele žebříčku BELO. Na první místo se dostal po 23 měsících Vladimír. Do žebříčku jsou započítávány výsledky z posledního půl roku, během kterého měl pan Šebesta jeden menší výsledkový výpadek.