50. Budchess cup - 1.12.2007

Velevážení přátelé tahu,

v sobotu 1. prosince 2007 se na tradičním místě za účasti 12 šachistů uskutečnil jubilejní 50. turnaj Bud serie. Je velmi smutné, že nemohla být provedena fotodokumentace této zdařilé akce, neboť jeden z nejúspěšnějších šachistů historie Budvar cupu a nenahraditelný Bud-fotograf Punkva byl zákeřnou chorobou upoután na lože. Alarmující zprávu o vysokých horečkách, které se prý přiblížily červenému bodu na lékařském teploměru, nám na páteční předzápasové soustředění přinesla Punkvova životní družka Mirka, která si přišla na chvilku oddechnout od vysilujícího ošetřování. Jubilejní turnaj se tak odehrál bez hráče, který docházel ze všech nejpravidelněji a dosud vynechal jen jednou. Kromě něj se ze stálých účastníku nedostavili Docent (účastnil se jako odborný pozorovatel rekonstrukce bitvy u Slavkova), Polis (reprezentoval naše město v bitvě o ligové body v kuželkářské lize) a Bivoj, jenž dozíral na zdárný vývoj svého syna. Jinak se turnaje zúčastnili všichni stálí hráči, včetně Václava. Na tomto místě je třeba uvést, že v pátek před turnajem ztroskotala naše snaha o ještě klidnější šachové prostředí. Jednání s nájemcem herny Vaškem Trávníčkem bylo z jeho strany předčasně ukončeno. Odmítl hernu vytopit a otevřít, zřejmě z toho důvodu, že se od některé tajné služby dověděl, že Bivoj nepřijede a tím není zajištěna odpovídající výtoč. Ze Ždánic se dostavila trojice hráčů Libor, Radek a Laďa K, která se jako obvykle chystala znepříjemnit život našim favoritům - panu Šebestovi, panu Pařízkovi, Kozákovi, Broňovi, Slámičovi, Tondovi a Laďovi. Jediným amatérským účastníkem turnaje jsem, vzhledem k výše uvedeným okolnostem, zůstal já sám.

Turnaj zastihl ve skvělé formě Kozáka, který - kromě remízy s panem Šebestou - vyhrál všechny zbývající partie a dosáhl tak po roce své druhé výhry v osobním rekordu 6,5 bodu. Na druhém místě o bod zpět skončil pan Šebesta, který se tak, po zaváhání v minulém turnaji, vrátil do absolutní špičky. Na třetím místě skončil neuvěřitelnou shodou šťastných okolností pisatel těchto řádků s 5 body. Posledními dvěma hráči, kteří překročili 50 % bodový zisk, se stali  vítěz minulého turnaje Libor (se 4,5 b) a Slámič, který své 4 body získal drtivým finišem. Situace na šestém až desátém místě byla velmi vyrovnaná, když hráče v pořadí Broňa, pan Pařízek, Radek, Laďa K, a Tonda dělilo pouhého půl bodu. Turnaj se příliš nevydařil Laďovi a Václavovi, kteří nasbírali shodně 1,5 bodu.

12.

V rámci turnaje byla sehrána jubilejní 1500. partie Bud - serie ve které se utkali Kozák a E., přičemž Kozák hladce zvítězil. V hlavním turnaji byl, při neúčasti Bivoje, trůn volný. Zájemců o vítězství bylo hned několik. Nejlépe se v situaci orientoval Radek, který si optimálně rozvrhl síly a, kromě kvalitní šachové hry, předvedl velmi slušný celkový výkon (13,5 b), který dal téměř zapomenout na Bivojovy rekordy. Zapsal si tak své první vítězství.  Turnaj v bleskové hře ovládl letos již po šesté Slámič a stal se tak předčasně králem letošních bleskovek, neboť již nemůže být předstižen.

Celkovým vítězem IV. ročníku Budvar Cup 2007 je pan Šebesta, který již nemůže být předstižen, neboť jeho náskok před Kozákem činí 27 bodů (se započtením 10.výsledku). Podařilo se mu jako prvnímu hráči v historii Bud-serie obhájit předchozí triumf. Blahopřejeme k obhajobě! Rovněž druhé místo je již definitivně obsazeno Kozákem (stejně jako v loni). Před posledním turnajem je otevřen boj o třetí místo, kde je mezi aspiranty rozdíl pouhých sedm bodů a těsné jsou i rozdíly na konci první desítky.

Pořadí IV.ročníku Budvar Cup po 11. turnajích (započteno 9 nejlepších výsledků) :

20. Polis 62

V žebříčku je vedeno 20 hráčů, ale host našich turnajů pan Kůřil si s námi bohužel už nezahraje. Čest jeho památce !

Příští turnaj se uskuteční v sobotu 29. prosince 2007 ve 13 hodin mimořádně ve Ždánicích v C.K. hostinci. Odjezd autobusu je ve 12 hod 10 minut z autobusového nádraží v Kyjově. Zpáteční autobus odjíždí ve 21 hodin ze Ždánic. Ždáničtí v osobě Radka ovšem velkoryse nabídli i možnost odvozu mikrobusem pro 8 lidí. Je třeba zvážit, zda je to, vzhledem k tomu, že jede příhodný autobosový spoj, nutné. Žádám ovšem všechny hráče, kteří vlastní šachy a hodiny aby je vzali s sebou !!!!   Ždáničtí totiž očekávají velmi vysokou účast. Předběžně je navrženo, že hráči budou rozděleni do dvou skupin. Skupinu B budou tvořit hráči, kteří se už někdy zúčastnili alespoň jednoho turnaje Bud-serie. Skupinu A ostatní hráči. V každé skupině bude odehrán turnaj švýcarským systémem. Na závěr bude uskutečněno finále mezi vítězi obou skupin o celkového vítěze. Turnaj skupiny B bude zároveň posledním letošním turnajem Bud serie. Tyto teze jsou ovšem stále jen návrhem k diskuzi.

Ždáničtí dále sdělili, že pro turnaj je zajištěna bečka o 100 pivech a guláš zdarma! Žádám proto případné účastníky, aby se o vánocích nepřejídali a na turnaj přijeli řádně vytráveni, ať guláš náhodou nezbude! Naopak upozorňuji, aby si titíž vzali dostatek finančních prostředků na podpůrné nápoje. Ono číslo 100 vypadá jako hodně velké, ale je třeba si uvědomit, že, podle našich statistik, stačí Bivoj, Radek, Libor, Pavlík, Polis a Punkva  a padesátka je pryč... Reálně prostě můžeme počítat nejvýše s jedním, možná dvěmi kusy podpůrného nápoje na standardního účastníka. Zbytek se bude platit.

Tahu Zdar!

E., t.č. 7. hráč žebříčku s BELO 116

P.S. V neděli 2.prosince byla v C.K. hostinci provedena úvodní inspekční návštěva. Hráči C-týmu ŠK Sokol 1923 Kyjov hráli v rámci okresního přeboru II. s domácím týmem TJ Kovo Ždánice B smírně 2,5 : 2,5.
Zatímco Kyjov nastoupil v nejsilnější sestavě, Ždánicím vůbec nepřišel jeden hráč. Ve vzájemných zápasech se utkali hráči Bud-serie. Laďa K.remizoval bílými s Kozákem a Radek rovněž bilými porazil Laďu. Na druhé šachovnici Slámič nebodoval, Tonda na čtvrté vyhrál a Dlouhý vůbec nehrál. Co se týče hlavního účelu inspekce, objekt C.K. hostince byl shledán vyhovujícím a podpůrný mok pitelným. Pokud budou provedeny mírné stavební úpravy (zvýšen strop tak, aby o něj vítěz při zvedání poháru nezavadil) , je možno očekávat kladné stanovisko příslušné komise Bud-serie.