49. Budchess cup - 27.10.2007

Velevážení přátelé tahu,

27. října 2007 proběhl v šachovém salonku Bud clubu již 49. turnaj Bud serie. Od našeho prvního klání právě uběhly 4 roky a 1 den. Dovolte mi při této příležitosti malou rekapitulaci. Jistě ani v tom nejbůjnějším snu, který se tehdy zdál duchovnímu otci našich klání Laďovi, nebylo u šachovnic přítomno ani torzo dnešní obvyklé účasti, kdy je u prezence zaznamenána špička okresního, ba i krajského přeboru, včele s předsedy většiny šachových klubů z blízkého okolí . Za čtyři roky se na našich turnajích objevilo celkem 29 hráčů, z nichž 15 (!!!) dnes nastupuje v mistrovských utkáních Šachového svazu ČR. Dokonce i polovina z osmičky otců zakladatelů - Laďa, Tonda, Slámič a Broňa - se nechala zlákat a přestoupila k profesionálům. K dobru jim budiž přičteno, že optovali ve prospěch ŠO 1923 Sokol Kyjov, tedy místního klubu a neutekli někam do cizích služeb. A jaké byly osudy čtyř zbývajících zakladatelů? Vítek a Vont svou šachovou kariéru přerušili a šachy hrají jen příležitostně. Vítka jsme letos viděli jednou a Vont se věnuje pěstování trnek, což je jistě záslužná činnost, z které snad brzy i my ochutnáme výsledky, ale šachy to nejsou. Na amatérské bázi tak setrvali pouze Punkva a já. Rádi jsme mezi námi přivítali nové hráče, kteří většinou hrají šachy závodně a na mnohem vyšší úrovni. Většina původních hráčů to bere jako příležitost pro porovnání své herní úrovně s úrovní mistrovskou. Účast se tak podstatně zvýšila a již po dva roky neklesla pod 10 hráčů na turnaj! Stoupající kvalita našich turnajů má ovšem i své stinné stránky. Amatérští hráči mohou sotva pomýšlet na výraznější úspěch, což mnohdy vede k jejich nezájmu o účast. Například naposledy se účastnili pouze tři neregistrovaní hráči - Bivoj, Punkva a já, zatímco další amatéři se poflakovali po lokále, ale hrát nechtěli. Přitom původně byly naše turnaje zamýšleny jako občasná  soutěž kavárenského typu, kdy se  v klidném prostředí salonku Bud - klubu sejdou příznivci šachu a u pivka si to pod odborným dohledem Velkého Budmistra pana Moudrého rozdají o vítězství. Vítěz je pak všemi veleben a ve své nekonečné blahosklonnosti poctí poražené soupeře tím, že na počest svého úspěchu objedná lahodný mok. Ani poražení se nemusí rmoutit, neboť za měsíc je tu odveta a nová šance na výhru. Toto dnes už nehrozí. Nápad zavést amatérský pohár je sice záslužný, ale - při účasti 3 borců - i zbytečný (hodně by to připomínalo snahu vyznamenávat vítěze mistrovství Pobřeží slonoviny v krasobruslení). Na druhé straně, někdy poněkud bouřlivější prostředí salonku vede k tomu, že hráči zvyklí na absolutní ticho, které vládne při mistrovských soutěžích, nemají pro hru zcela optimální podmínky, což pak v krajním případě může vést až k vystoupení z turnaje (čehož jsme byli svědky na posledním klání). Samozřejmě organizační sekce našich turnajů vyvine maximální úsilí, aby se napříště pokusila mladé narkomany alespoň poněkud uklidnit. Dokonce se pokusíme i jednat s provozovatelem herny v zahradě, panem Vaškem Trávníčkem, zda by nám neposkytl pro zimní měsíce azyl. Snad se to podaří a prostředí se tím zlepší, ale je třeba vzít v potaz i to, že v salonku prostě občas padne nějaké to hlasitější slovo a upadnuvší špendlík pak slyšet není. Snad bych mohl tuto část ukončit s konstatováním, že naše turnaje čekají jen světlé zítřky a jediným nesplněným úkolem z minulosti je závazek přilákat k účasti samotného pana Moudrého. Na tom musíme zapracovat.

Nyní k vlastnímu turnaji. Při velmi kvalitní konkurenci, když nechyběl nikdo z  první desítky Bud serie a ze stálých účastníků jsme postrádali pouze Polise (hrál kuželky) a Docenta (není spokojen se svou herní úrovní), jsme byli svědky několika velkých překvapení, ke kterým se dostaneme později. Turnajem hladce prošel Libor (6 výher a 1 remíza) a zaznamenal tak své druhé vítězství. Na druhém místě skončil rovněž bez porážky další ždánický zástupce Laďa K., který tak zopakoval druhé místo z minulého turnaje. Na třetím místě skončil po excelentním výkonu pan Pařízek, který podlehl pouze první dvojici. Stejný počet 4 bodů dosáhli na dalších místech Broňa a Slámič, kteří, stejně jako pan Pařízek, dokázali porazit pana Šebestu, což je úspěch, ke kterému příliš často nedochází. Ostatním hráčům se nepodařilo překonat hranici 50 % zisku bodů a mají co zlepšovat. Vedoucím hráčům Bud serie se příliš nedařilo. Dosud druhý Kozák získal 3,5 bodu a skončil osmý. Nejlepší hráč Bud serie pan Šebesta si při své již 18. účasti vybral slabší chvilku a poprvé neskončil na 1. nebo 2. místě. Se ziskem 3 bodů skončil na 10.místě. Můžeme si být jisti, že podobný výsledek dlouho nezaznamenáme. Posledně jmenovaní hráči spolu zaznamenali jednu z nejkratších her v historii našich turnajů - pan Šebesta dal Kozákovi černými mat v 7.tahu. Pořadí ve středu tabulky bylo velmi vyrovnané, neboť o umístění na 3. až 11. místě rozhodoval jeden jediný bod. V kterém utkání ho však získat a neztratit? Na posledním místě v turnaji skončil Václav, který se rozhodl po čtvrtém utkání z turnaje vystoupit kvůli nadměrnému hluku, jak již bylo uvedeno výše.