47. Budchess cup - 1.9.2007

Nový rekordman Budvar cupu přijímá gratulace. 18 bodů to se bude věru těžko překonávat.

Vážení příznivci tahu,

v sobotu 1.září 2007 proběhl, opět na tradičním místě v Bud clubu, již 47. šachový turnaj Bud serie. I tentokrát se sešla skvělá konkurence 15 šachistů. Ze špičky minulých turnajů chyběl jenom Milan a ždánická šachová buňka přijela ve snaze opět dobýt první místo již ve čtyřech, když přivezla dalšího mistra krajské úrovně Laďu K. Bohužel na turnaji i chyběli otcové-zakladatelé - Laďa (prezident a webmaster), Tonda, Slámič, Vont a Vítek, kteří byli zaměstnáni jinými společensky prospěšnými aktivitami. Věříme, že je brzy opět uvidíme za šachovými stolky. Naštěstí se opět dostavil Bivoj, který, když uviděl ostrou konkurenci, prohlásil, že příště přiveze autobus plný nejlepších budějovických šachistů. Máme se tedy na co těšit. Když to tak půjde dál, budeme do prezenční listiny jubilejního 50.turnaje třesoucí se rukou pečlivě zapisovat nováčka jménem Vladimir Kramnik. Turnaj byl opět odehrán švýcarským systémem na 7 kol s dohrou pauzujících hráčů. K nasazování byl použit program chesspairing, který ovšem asi do budoucna budeme musit nahradit jiným software, neboť (v jiných oborech tak důkladní) němečti tvůrci se dopustili při programování chyby, a jejich výtvor přiděluje v některých případech hráči stejnou barvu figur více než dvakrát za sebou, což odporuje originálním pravidlům švýcarského systemu. Leckterý zklamaný hráč by tak mohl při hledání příčin svých neúspěchů nalézt právě zde hlavní chybu.

Turnaj se  odhrával ve znamení souboje desetinásobného vítěze pana Šebesty s Kozákem, Liborem a Vladimírem, kterým až do čtvrtého kola zdatně sekundoval i nováček Laďa K. Pan Šebesta nakonec své výsostné postavení uhájil, když jako jediný prošel turnajem bez porážky, pouze se třemi remízami. Na druhém místě skončil Kozák rovněž s 5,5 body. Na třetím místě skončil nejlepší hráč že Ždánic Libor před Vladimírem, oba s pěti body. Na pátém místě skončil šťastnou shodou okolností (připomínající ojedinělou situaci z 23.srpna 1855, často uváděnou v astrologických příručkách,kdy bylo Slunce v opozici s Jupiterem a v sextilu se Saturnem, Jupiter v trigonu se Saturnem, Mars v deklinační paralele se Saturnem, Merkur v opozici s Jupiterem a v sextilu se Saturnem, což tehdy vedlo k velké bouři nad Londýnem) pisatel těchto řádek E. se 4,5 body. Jako šestý se umístil Václav se 4 body před Punkvou s 3,5 bodem, kteří uzavírali skupinu hráčů s alespoň 50 % úspěšností. Další pořadí je uvedeno v následující tabulce.

16.

V turnaji se tentokrát příliš nedařilo Broňovi, za to Polis dosáhl 3 body, což je výsledek, který měl naposled právě před rokem. Nováček Laďa K. obsadil slušné osmé míso. Zbývající ždáničtí borci své sily příliš soustředili na hlavní turnaj - Bud cup, takže zaostali za výsledky z Kameňáku . Za to zcela opanovali hlavní turnaj a získali 2., 3., 4., 5. a 8. místo! První místo však odolalo, Bivoj zvítězil již po páté v novém rekordu - 18 b (z toho 3 b za šach a 15 b za pivní část)!!! Aby byl tento borec poražen, bude ještě třeba nějaký ten bodík přidat. To ovšem nebude jednoduché, neboť k vítězství v hlavním turnaji je třeba dokonale kombinovat a maximálně využít možnosti ducha i těla,  což je vlastně onen starořecký ideál calocagathia - harmonie ducha i těla, jen v novém hávu. Turnaje v bleskové hře se zúčastnil i Slámič, který k večeru dorazil z fotbalového zápasu, v kterém úspěšně reprezentoval Věteřov, se shovívavým úsměvem obhlédl své soupeře mírně unavené po celodením zápolení a po čtvrté za sebou hladce zvítězil.

Pavel 2

Zdá se, že panu Šebestovi chybí již jen jeden úspěšný turnaj k obhajobě loňské výhry. Další statistiky jsou uvedeny v přiložených tabulkách.

Příští turnaj Bud serie se bude konat v sobotu 29.září ve 13 hodin na obvyklém místě. Sledujte naše stránky www.sweb.cz/budchess/ , kde se dovíte vše potřebné!

Tahu Zdar!

E., t.č 6. hráč žebříčku s BELO 119

PS: Chtěl bych ještě velectěné obecenstvo upozornit, že konkurenční organizace FIDE rovněž pořádá od 12.září své mistrovství světa v Mexico City. Účastní se ho 14.mistr světa v šachu Vladimír Kramnik a jeho vyzývatelé: