46. Budchess cup - 28.7.2007

Stupně vítězů letošního Kameňáku. Stříbro, zlato, bronz(světová premiéra tahu jezdcem diagonálně)

Poklidná atmosféra lesní restaurace

Naši věrní diváci - sobotní příznivci hare višna (Vítkovy višňové speciality)

Jisté podobnosti ve způsobu hry mezi nejlepším světovým šachistou Kasparovem a naším Evženem si nešlo nevšimnout

Velevážení přátelé tahu,

v sobotu 28.července se odehrál ve výletní restauraci na Kameňáku již 46.turnaj Bud serie. Kdo by očekával, že potíže, dané dopravou do odlehlého místa, zaviní slabou účast, velmi by se zmýlil. Opak byl pravdou. Tento turnaj byl kvantitativně i kvalitativně nejlépe obsazeným turnajem v téměř čtyřleté historii Bud serie. Kromě stálých účastníků, ze kterých chyběli pouze Tonda (pracovní povinnosti), Bivoj (stáž v Mnichově) a Polis (nepřijel), se po roce dostavil Vítek, jeden z otců - zakladatelů, aby osobně prověřil naši nynější šachovou úroveň a doporučil kudy dál. Ve velmi silné sestavě přijela ždánicko-šardická squadra, kterou ani odlehlost Kameňáku neodradila. Tentokrát použili mikrobus s obrovským zavazadlovým prostorem, což svědčilo o tom, že si opět chtějí odvést většinu cenných trofejí. Dostavili se 3 borci z TJ Kovo Ždánice: Libor (vítěz 44.turnaje), Radek(hvězda hlavního turnaje) a nováček Pavlík. Baník Šardice reprezentoval Vladimír, který se před rokem a půl jako první profesionál prosadil do čela žebříčku BELO a definitivně tak ukončil dobu, kdy vládli amatéři. Pan Pařízek přivedl novou akvizici kyjovského šachu pana Kůřila (dosud v barvách SK Ježov), takže se turnaje účastnilo celkem 16 (!!!) hráčů včetně nejméně šesti hráčů regionální šachové špičky. V podstatě zde byli všichni přední šachisté, kteří neošetřovali své vinohrady nebo neplnili jiné důležité povinnosti. Turnaj byl doprovázen značným zájmem obecenstva. Opodál nejedné partie stál hlouček polohlasně zasvěceně diskutujících diváků, mezi šachovými stolky se motali jedinci s nepřítomným výrazem mnoucí si bradu. Pro zdejší výletní restauraci byl turnaj očividně jedním ze zlatých hřebů sportovní sezony.

V turnaji bylo sehráno švýcarským systémem sedm kol a k nasazování byl použit osobní počítač s příslušným softwarem. Vzhledem k počtu účastníků jsme byli nuceni hrát na osmi šachovnicích.  Hned od počátku se rozpoutal urputný boj. V prvním kole los svedl proti sobě Kozáka a pana Šebestu, se šťastným koncem pro druhého z nich. O celkovém vítězi se podle očekávání rozhodovalo mezi řetězovým vítězem našich turnajů panem Šebestou a ždánickými vyzyvateli Liborem, Pavlíkem a Vladimírem, kterým zdatně sekundoval pan Kůřil. Této špičky se po celá čtyři kola držel Václav, než byl na poslední tři kola losem nemilosrdně vržen do přímé konfrontace s nejlepšími. Kmenoví hráči naší serie hráli v jakémsi podivném útlumu. Pravděpodobně byli zaskočení zde podávaným podpůrným mokem (Plzeň 12), který sice - pokud je čepován předepsaným způsobem - kvalitou obvykle překoná podpůrný nápoj výhradního dodavatele Bud-serie (B12), ale je poněkud hořký. Tato hořkost byla o to horší, že jedna standartizovaná dávka stála 28,-- CZK, což je vysoko nad možnostmi zakladatelů Bud-serie. Profesionálové se, pokud si ceny vůbec všimnou, jen usmějí nebo neaplikují vůbec. V turnaji nakonec se 6 body zvítězil pan Šebesta, když pouze dvakrát remizoval a to s oběma nováčky. Zaznamenal tak 10. vítězství při 15 účastech (5x obsadil 2.místo...). Druhý skončil Libor (rovněž 6 b) a třetí Vladimír s 5 b. Další hráči již skončili se značným odstupem za vítěznou trojicí a pořadí bylo velmi vyrovnané. Mezi 4. a 12. místem rozhodoval jediný bod! Pavlík přišel o čtvrté místo až prohrou s obhájcem vítězství Broňou v posledním kole, stejně jako pan Kůřil, který remizoval se Slámičem. Dramatický byl i boj o 8. místo, kde mělo pět hráčů po 3 bodech . Při počítání výsledků vládla mezi adepty na toto umístění značná nervozita a nakonec rozhodlo o umístění na devátém až jedenáctém místě pouhých 2,5 pomocných BELO bodů. Výborného výsledku dosáhl Radek, který zaznamenal proti první účasti, kdy se snad až příliš soustředil na hlavní soutěž a souboj s Bivojem,výrazný vzestup. Ani hráči v suterénu tabulky se nemusí za své výsledky stydět, neboť nikdo z Kameňáku neodjížděl bez výhry, což bylo vzhledem ke konkurenci překvapivé. Je to zajímavý poznatek, který je protipolem vůči návrhům zavést C - divizi případně zřídit farmu.

16.

V hlavním turnaji byl při Bivojově neúčasti trůn volný. Toho využili ždáničtí borci, kteří dokáží vzkutku mistrně vyvážit obě složky nutné k vítězství. Zvítězili zcela hladce v pořadí Libor-Pavlík-Radek a na nejbližšího soupeře, kterým byl nota bene Vladimír z jejich mikrobusu, měli náskok 2 body. Dokud se nevrátí Bivoj nebo Milan, mají ždáničtí v hlavním turnaji výhru jistou. Ani Punkva nebo Tonda nemají šanci. Úroveň této soutěže se nesmírně zvýšila. Jestliže dříve stačilo na výhru 10 až 10,5 bodu, nyní musí vítěz nejméně dva, tři body přidat. A kde je vzít?

Doprovodný turnaj v bleskové hře měl pouze čtyři účastníky a pořadí bylo Slámič, E., Laďa a Broňa. Slámič dosáhl třetího vítězství za sebou a vede suverenně v celkovém pořadí bleskovek.

V celkovém pořadí Bud - serie 2007 posílil, po zaváhání Kozáka, pan Šebesta své vedení. Zdá se, že pokud se s úspěchem zúčastní ještě jednoho turnaje, bude jen velmi těžko předstižen.