44.Budchesscup - 26.května 2007

Velevážení přátelé tahu,

dovolte mi, abych Vás (pozdě, ale přece) seznámil s průběhem a výsledky v pořadí již 44.turnaje Bud serie, který se konal v sobotu 26. května 2007 ve 13 hodin. Šachové stolky jsme tentokrát umístili do příjemného stínu pod kaštany rostoucí v zahradě Bud - clubu. Tento turnaj byl v pravdě přelomový, neboť kromě stálých účastníků (pánů Šebesty, Pařízka, Kozáka, čestného prezidenta Ladi a otců - zakladatelů Punkvy, Broni, Slámiče, Tondy a mojí maličkosti) se opět dostavil kyjovský emigrant (nyní naturalizovaný Jihočech) Bivoj a hlavně poprvé dva vyslanci ždánické šachové školy - Libor a Radek - oba profesionálové, kteří si na svůj chlebíček vydělávají v renomovaných šachových klubech Baník Šardice a TJ KOVO Ždánice. Z naší soutěže tak téměř vymizeli amatéři. Při neúčasti Docenta a distancovaného Polise, zastupovala amatéry pouze trojice Punkva, Bivoj a já, což dokládá úspěšnost práce pana Pařízka, který dokázal během jednoho roku zlanařit 5 (slovy: pět!) původně amaterských hráčů, kteří jsou nebo budou platnou posilou kyjovských týmů B a C. Takovou produktivitou se jen velmi těžko může pochlubit nějaký jiný šachový skaut z blízkého i vzdálenějšího okolí! Blahopřejeme! Z našich turnajů se tak pomalu stávají kolbiště, na kterých si to o celkové vítězství mezi sebou rozdávají těžkými partiemi ostřílení profesionální hráči. V mezičase hravě rozdrtí nervozního upoceného amatéra, pro kterého je hra s Mistrem společenskou událostí měsíce, ne-li roku. Nedá se ovšem nic dělat, vývoj se nedá zastavit a nám - zbylým amatérům - nezbývá nic, než poctivě trénovat, abychom se na konci mohli radovat z půlbodíku uzmutého  některému z velikánů. Největším vyznamenáním pak je, pokud se některému z nás podaří zaujat turnajového fotografa Punkvu tak, že je v partii s Mistrem exponován!  Takové fotografie, byť rozmazané, se pak umisťují na pracovní stůl či noční stolek do těsné blízkosti fotografie bytosti nejmilejší, která pak začíná žárlit.

Nyní k průběhu turnaje. Nováčci ze Ždánic se ukázali být tvrdou konkurencí a to v hlavní i šachové soutěži. Libor hned v prvních dvou partiích porazil vedoucí dvojici Bud - serie pana Šebestu a Kozáka, v dalších pěti kolech ztratil jen půl bodu s remizovým králem Slámičem a po zásluze s 6,5 body zvítězil. Stal se tak šestým hráčem, kterému se podařilo výhrát hned při debutu. Před ním to dokázali Punkva, Broňa, Jožka, Milan a pan Šebesta. Na druhém místě skončil o bod zpět pan Šebesta a třetí Kozák s 5 body. Následovala trojice hráčů se 4 body : E., Slámič a Bivoj, přičemž o pořadí rozhodly pomocné BELO - body. Slámič byl, při čtyřech remízách, poražen jen jednou (panem Šebestou). Bivoj používal zatím dovolený způsob zacházení se soupeřem, jakýsi doping naruby. Přijel totiž vyzbrojen několika kusy fajek bizarních tvarů, které má ve své sbírce. Jeho metoda byla jednoduchá. Celé okolí rychle zadýmil voňavým tabákovým kouřem. A zatímco paralyzovaný soupeř nasával rajský plyn, Bivoj ho svojí tradiční rychlou hrou bleskově udolal. Poražený pak už jen s přihlouplým usměvem, jakoby z jiného světa, podal ruku a děkoval za hru. Tato metoda, při které měl pro každého soupeře jinou fajku, ovšem nefungovala na špičku turnaje. Asi to bude chtít ještě nějak vylepšit. Zbývající hráči turnaje nepřekonali bájnou hranici zisku 50 % bodů a mají co zlepšovat, neboť jejich ambice jsou jistě vyšší.

12.

Obrovský boj se tentokrát odehrál v hlavním turnaji. Ždáničtí borci byli i pro tuto soutěž skvěle vybaveni. Ovšem ani Král této soutěže z posledních turnajů Bivoj není žádný králík trpící mixomatozou. Je velmi těžké popsat dramatický boj o každý bod a pivo. Výkřiky :" Šach!" nebo "Garde!" se prolínaly s hlasitým proklínáním pomalé obsluhy. Bivoj nakonec slavně zvítězil s 15 body, čímž vytvořil nový rekord této soutěže a dosáhl jako druhý hráč v historii našich turnajů hattrick. Před ním to dokázal jen Milan. Libor a Radek se museli spokojit se zbývajícími místy na stupních vítězů. O úrovni této soutěže svědčí, že dvanácti násobný vítěz Punkva skončil až na páté pozici a deseti násobný vítěz Tonda (bojující ovšem spíše s anginou) dokonce až osmý!

Doprovodný turnaj v bleskové hře vyhrál Slámič před Broňou, kterému jen přehlédnutí v jedné z partií zabránilo v jasné výhře. Ani v této soutěži nevyšli ždáničtí naprázno - Libor obsadil třetí místo a završil tak veleúspěšný ždánický den. Však posuďte sami - 4 ceny z 9 si odvážejí 2 hráči z 12. Domníváme se, že trofeje, které Libor s Radkem v turnaji získali, ukládal řidič jejich Cadillacu do zavazadlového prostoru velmi dlouho.