41. Budchess cup - 24.2.2007

Ze mě dnes vysačku nejvyšší kvality nedostanete

Vítěz únorového turnaje s náhradní vysačkou nejvyšší kvality

Velevážení příznivci tahu,

v sobotu 24.února, v předvečer Dne vítězství, byl odehrán již 41. šachový turnaj naší serie. Bohužel se nedostavil ani Milan, kterého zasáhle náhlá choroba, ani Zdenál, který nedorazil vinou nespolehlivé dopravy, takže avizovaný návrat rodinného týmu se zatím odkládá. Nehrál tentokrát ani Broňa, jenž sloužil na pohotovosti, aby případně pomohl některému z nás z nejhoršího. Naštěstí se u stolku, kde probíhala prezence, objevil samotný předseda kyjovského šachového klubu  pan Pařízek, který se rozhodl z pozice hráče prověřit trojici profesionálů z našich řad, kteří hostují v ŠO 1923 Sokol Kyjov . Po měsíční pauze rovněž znovu hráli Václav a Polis, takže se turnaje zúčastnilo celkem 11 hráčů. Naprosto hladce prošel kláním pan Šebesta a získal už sedmou výhru, čímž vyrovnal rekord Punkvy a Tondy. Remizoval poze jednou, s Kozákem. Na druhém místě jsem skončil k všeobecnému překvapení já, takže došlo k situaci, ke které dochází maximálně..(slyš přílohu). Třetí místo se stejným počtem bodů 4,5 obsadil Slámič. Čtvrtý skončil Kozák, který měl katastrofální vstup do turnaje. Ani strhující finiš mu již nepomohl, jelikož musela být pro nepřítomnost pana Pařízka zrušena závěrečná dohra pauzujících hráčů, a pomocných bodů měl málo. Další výsledky jsou uvedeny v následující tabulce.

11.

Při vyhlašování výsledků a předávání visačky nejvyšší kvality došlo k trapnému momentu, když se Slámič, stylem, který zřejmě pochytil od svých žáků, vymlouval, kterak visačku zapomněl doma, jak ho to mrzí a že prý se to už nebude opakovat.

V hlavním - pivním turnaji zvítězil Slámič. Vítězství bylo velmi těsné, protože rozdíl mezi vítězem a sedmým byl pouhého jeden a půl bodu. V doprovodném turnaji v bleskové hře vyhrál bez porážky pan Šebesta před Slámičem a mnou.

13. Polis 1

Průběžné výsledky jsou zatím značně ovlivněny malým počtem odehraných turnajů, ale na čele už se rýuje skupinka favoritů. Další tabulky a rozbory jsou uvedeny v příloze.

Příští turnaj 4. ročníku Bud-serie se koná v sobotu 31.března 2007 ve 13 hodin v šachovém solonku Bud-Clubu. Doufám, že přivítáme rekordní pole startujících (i s Broňou, Milanem, Zdenálem, Vítkem, Pavlem a nováčky Bivojem a Ježkem), takže se z turnaje stane těžko řešitelný pořadatelský oříšek!

Sledujte naše šachové stránky http://www.sweb.cz/budchess/ , které mistrně vede náš čestný prezident Laďa. Zde se dozvíte vše podstatné včetně termínů následujících turnajů.

Tahu Zdar!

E., t.č. 6.hráč žebříčku s BELO 100

PS: Pozdní report o našem turnaji nezavinila tentokrát má vrozená lenost, ale policie, přesněji vyšetřovatelé Interpolu. Zároveň je to ovšem svérázným důkazem toho, jaký význam a sledovanost získávají naše šachové turnaje u světové (nejen) šachové veřejnosti. Vše zavinila Vám všem dobře známá nešťastná událost, která byla ve světovém tisku tisku uvedena následovně :

"Morelia/Linares (16/2/2007): Radjabov Out, Ivanchuk In
Morelia/Linares starts Saturday, but Wijk aan Zee co-champ Teimour Radjabov won't be playing. Last Saturday Radjabov and his father were already in Mexico, getting acclimated, and when they went to dinner his father's room was burgled, the thief or thieves making off with with items significant to both individuals' professional activities. Neither the police nor the local organizers handled the situation as Radjabov felt they should, and so he has withdrawn. Fortunately for chess fans, his replacement is the equally strong and entertaining Vassily Ivanchuk, but of course this is not the way we would have liked to see him invited."

V mém volném překladu :

"Morelia/Linares(16/2/2007): Místo Radjabova Ivanchuk
Turnaj Morelia/Linares začíná v sobotu, ale Teimour Radjabov, který se dělil o vítězství ve Wijk aan Zee, nebude hrát. Minulou sobotu byl Radjabov a jeho otec už v Mexiku, aby se aklimatizovali. Když byli na večeři, byl jejich pokoj vyloupen a zloděj nebo zloději zmizeli s věcmi důležitými pro kariéru obou. Ani policie, ani místní pořadatelé si nepočínali v této situaci tak, jak by podle Radjabova měli, takže tento z turnaje odstoupil. Naštěstí pro příznivce šachu je jeho náradník stejně silný a zábavný - Vassily Ivanchuk, i když, samozřejmě, toto není způsob jakým bychom ho chtěli vídat. "

Zdálo by se, že toto zpráva je naprosto bez vztahu k našemu turnaji, který je  významu lokálního (a to od slova lokál nikoli lokalita). Jaké bylo ovšem moje překvapení, když jsem byl celý minulý týden vyšetřován Interpolem, byl mi zabaven notebook i mé šachové poznámky a rozbory! Samozřejmě jsem žádal vysvětlení tohoto neobvyklého počínání a, světe div se, důvod byl v tom, že si policie spojuje můj úspěch v našem posledním turnaji se zmizením Radjabovovy šachové dokumentace!!! Neuvěřitelné!!! To snad, aby se kdokoliv ze suterénu žebříčku bál porazit špičkového hráče, pokud nechce strávit následující týden ve vyšetřovací vazbě! Říkám hlasité: "Ne!" podobnému počínání a očekávám od odpovědných orgánů omluvu a náhradu škody. Zároveň zvažuji účast v následujícím turnaji, neboť byla ohrožena moje příprava a tím i sportovní výsledek, což by případně mohlo zbrzdit mou slibně se rozvíjející šachovou kariéru.

P.S.2
Pořadí turnaje Linares/Morelia po 11 kolech ze 14 (kategorie 20, průměrné ELO 2746):